Spis treści
Powszechnie używany zwrot zdrada małżeńska, czyli niewierność małżonka jest jedną z popularniejszych powodów rozwiązania małżeństwa. Jednak musisz pamiętać, że Sąd może uznać, że winna leży po obu stronach, a nie tylko tego małżonka który dopuścił się zdrady, albo nawet nie przypisać mu winny z tego powodu. Ciekawe? O tym wszystkim dowiesz się z tego wpisu.
Czy sąd może nie orzekać o winie nawet jeśli małżonek dopuścił się zdrady?
Zacznijmy od tego, że Sąd nie musi orzekać o winie nawet gdy jedna ze stron dopuściła się zdrady. Sąd bada przesłankę winny w przypadku jeżeli jedna lub obie strony tego zażądają. Możemy mieć do czynienia z sytuacją, że małżonek który jest niewinny rozkładu pożycia nie wnosi o rozwód z winny drugiego małżonka (tego który zdradził). W takiej sytuacji Sąd może orzec rozwód bez orzekania o winie. Wynika to często z tego, że rozwód z orzekaniem o winie bywa dłuższy oraz wymaga przeprowadzenia dowodów potwierdzający winę drugiego małżonka. Czasami zdradzeni małżonkowie chcą jak najszybciej zakończyć małżeństwo. W innym wpisie znajdziesz informację jakie konsekwencje wiążą się z rozwiązaniem małżeństwa z winny drugiego małżonka, ponieważ nie pozostaje to bez znaczenia. Nie oceniam takich decyzji, ale zawsze staram się uświadomić o konsekwencjach rozwodu z orzekaniem o winie i bez orzekania o winie.

Co jeśli zostanie złożony wniosek o orzekanie o winie z powodu zdrady?
Jednak wróćmy do naszego głównego wątku. Jeżeli zostanie złożony wniosek o orzekanie rozwodu z winny drugiego małżonka, a powodem tego ma być zdrada, należy to wykazać. Pamiętaj, aby przygotować się do tego. Fakt zdrady można udowodnić między innymi zeznaniami świadków, zdjęciami, nagraniami czy też wiadomości. Musisz też wiedzieć, że strona której zarzuca się zdradę może podnieść, że to strona przeciwna jest jednak winna rozkładu pożycia. Sąd będzie wówczas badać czy drugi małżonek również jest winny.
W końcu może zdarzyć się tak, że małżonek, który dopuścił się zdrady i tak nie zostanie uznany winnym rozkładu pożycia. Może mieć to miejsce w przypadku jeżeli małżonek, który dopuścił się zdrady wykaże, że rozkład pożycia nastąpił wcześniej. W takiej sytuacji jeżeli doszło do rozkładu pożycia trudno przypisać mu winę z tego powodu. Natomiast może się zdarzyć tak, że winy będzie małżonek, który został zdradzony.
Jak widzisz zdrada drugiego małżonka może okazać się nie tak oczywistą sprawą. Drugiej stronie też przysługuje prawo do wykazania swoich racji. W swojej argumentacji może podnosić, że winna leży po obu stronach, a nawet wykazywać, że to druga stronna jest tylko winna, a trwały i zupełny rozkład pożycia nastąpił wcześniej niż zdrada.