Spis treści
Czasami spotykam się z przekonaniem, że po rozprawie, na której zapadł wyrok rozwodowy strony nie są już małżeństwem. Otóż nic bardziej mylnego. Momentem ustania małżeństwa jest uprawomocnienie się wyroku rozwodowego. Pewnie zapytasz, ale co to oznacza, że wyrok jest prawomocny?
Prawomocność polega na tym, że żadna ze stron nie może już zaskarżyć wyroku. Fachowo nazywa się to prawomocnością formalną. Ale mamy jeszcze prawomocność materialną, która oznacza, że takim wyrokiem są związani wszyscy – zarówno strony, organy i inne podmioty.
Od decyzji o zaskarżeniu wyroku zależy, kiedy on się uprawomocni i czy nastąpi to przed Sądem I instancji czy II instancji.
Prawomocność po wyroku Sądu I instancji
Sądem I instancji który rozpoznaje sprawę rozwodową jest Sąd okręgowy. Po wydaniu wyroku, każda ze stron ma 7 dni na złożenie wniosku o jego uzasadnienie. Złożenie wniosku o uzasadnienie wyroku jest konieczne, jeżeli chcemy go zaskarżyć, czyli gdy nie zgadzamy się z rozstrzygnięciem Sądu.
Sąd ma dwa tygodnie na napisanie takiego uzasadnienia, ale istnieje możliwość przedłużenia tego terminu. Wszystko zależy od ilości pracy sędziego. W jednej ze spraw otrzymałem uzasadnienie już po 3 dniach.
Sąd napisze uzasadnienie wyroku i prześle go stronie, która złożyła taki wniosek. Od momentu doręczenia wyroku wraz z uzasadnieniem strona ma 14 dni na złożenie apelacji. Apelacja jest jednym ze środków zaskarżenia orzeczenia Sądu.
W przypadku, jeżeli żądna ze stron nie złoży wniosku o uzasadnienie, to wyrok uprawomocni się po upływie 7 dni od dnia jego wydania.
W przypadku, jeżeli został złożony wniosek o uzasadnienie wyroku i żadna ze stron nie złoży apelacji, wyrok uprawomocni się po upływie terminu na złożenie apelacji. 14-dniowy termin do wniesienia apelacji każdej ze stron może upłynąć w innym dniu, ponieważ będzie to zależało od momentu, kiedy strona odebrała wyrok wraz z uzasadnieniem. Natomiast jeżeli chociaż jedna ze stron złoży apelację to wyrok się nie uprawomocni.
Zaskarżenie wyroku w całości lub części
Musisz wiedzieć, że wyrok rozwodowy może zostać zaskarżony w całości albo w części. Oznacza to, że nie zgadzamy się z rozstrzygnięciem w całości albo tylko co do niektórych jego punktów. W pierwszym punkcie wyroku rozwodowego Sąd orzeka co do rozwiązania małżeństwa. W pozostałych punktach Sąd orzeka na przykład co do alimentów, kontaktów lub kosztów postępowania. Na marginesie odsyłam Cię do innego mojego wpisu, w którym opisałem co może być przedmiotem sprawy rozwodowej. Ale wracając do meritum, jeżeli zostanie zaskarżony pierwszy punkt wyroku rozwodowego, to w takiej sytuacji pozostała część wyroku nie uprawomocni się nawet jeżeli strona nie kwestionuje rozstrzygnięcia w pozostałym zakresie. Natomiast jeżeli pierwszy punkt wyroku nie zostanie zaskarżony, ale strona nie będzie zgadzać się na przykład co do wysokości alimentów lub sposobu ustalenia kontaktów i zaskarży tylko ten punkt to w pozostałym zakresie wyrok się uprawomocni.
Prawomocność po wyroku Sądu II instancji
W przypadku sprawy rozwodowej Sądem II instancji jest Sąd apelacyjny, który będzie oceniać zasadność apelacji. Gdy Sąd otrzyma apelację może ją oddalić – czyli jej nie uwzględnić, zmienić wyrok – czyli uwzględnić i w końcu Sąd może uchylić wyrok i przekazać sprawę do ponownego rozstrzygnięcia, jeżeli uzna, że postępowanie dowodowe nie zostało dobrze przeprowadzone. Muszę Ci jeszcze dodać, że są także inne powody z jakich apelacja nie zostanie w ogóle rozpoznana. Takimi powodami jest wniesienie apelacji po upływie terminu do jej wniesienia albo nieuzupełnienie tak zwanych braków formalnych. Ale bardziej szczegółowo o tym opowiem Ci w innym wpisie.
W dwóch pierwszych przypadkach wyrok staje się prawomocny z chwilą jego wydania. Natomiast w trzecim przypadku sprawa trafia ponownie do Sądu I instancji i liczenie terminu do uprawomocnienia jest zgodna z tym co przedstawiłem Ci wcześniej.

Jakie skutki wiążą się z prawomocnym wyrokiem rozwodowym?
Prawomocny wyrok rozwodowy wywołuje następujące skutki:
- najważniejszym jest rozwiązanie waszego małżeństwa, to od tego momentu nie jesteście już małżeństwem,
- każde z was może zawrzeć nowy związek małżeński,
- nie dziedziczycie po sobie, chyba, że były małżonek umieści Cię w testamencie, ale z mocy prawa nie będziecie już spadkobiercami,
- przestaje obowiązywać pomiędzy wami wspólność majątkowa, czyli każdy ma swój majątek i już nie ponosicie odpowiedzialności za długi małżonka. Po tym często strony przystępują do podziału majątku.
Podsumowując, jak widzisz sam wyrok rozwodowy nie powoduje, że przestajecie być małżeństwem. Ważne jest, aby ten wyrok był prawomocny. Wówczas już oficjalnie nie jesteście małżeństwem.